اجرای پایپینگ صنعتی

در این مقاله، با عنوان اجرای پایپینگ صنعتی؛ با زوبینکو همراه باشید.
شرکت ذوبین؛ با به کارگیری کادر فنی و پرسنل متخصص و با تجربه و دارا بودن ماشین آلات صنعتی پیشرفته در زمینه های نصب پروژه های پایپینگ صنعتی، تست، پیش راه اندازی و راه اندازی تجهیزات و سازه های صنعتی به ویژه نصب پروژه های پایپینگ صنعتی صنایع پتروشیمی، توانایی انجام و تحویل به موقع و با کیفیت پروژه های نصب و راه اندازی پروژه های پایپینگ صنعتی را دارا بوده و پروژه های بسیاری را در این حوزه به اتمام رسانده است.

پایپینگ صنعتی ایران

طراحی تا نصب پایپینگ صنعتی
1= مراحل انجام پروژه طراحی تا نصب پایپینگ صنعتی
روند انجام یک پروژه از طراحی تا نصب پایپینگ صنعتی
معرفی دپارتمان های مختلف مهندسی و شرح وظایف هر کدام در پروژه های نفتی
انواع نقشه ها و مدارک تولیدی بخش Piping در یک پروژه
معرفی کدها و استانداردهای معمول در طراحی Piping

۲- کاربردهای لوله کشی
کاربرد های لوله کشی در صنایع

۳- فرایند طراحی تا نصب پایپینگ صنعتی
مدرکPFD و P&ID
Symbol ها، اختصارات و علایم به کار رفته در نقشه های فرآیندی
آشنایی با دیگر مدارک بخش Process و نحوه کار با آنها

۴-  طراحی پایپینگ صنعتی Piping Material
انواع و اقسام لوله و اتصالات و شیرهای صنعتی
روش های اتصال لوله و اتصالات (comonents & fitting)
مدرک PMS و کاربردهای آن در طراحی

۵- Mechanical Equipment

انواع تجهیزات نظیر پمپ، کمپرسور، مخازن ذخیره، مبدل ها و برج های تقطیر
معرفی کدها و استانداردهای معمول در Equipment ها
Data Sheet تجهیزات و بررسی موارد کاربردی آنها

۶-  طراحی تا نصب Steel Structure
تعاریف و اصطلاحات بخش طراحی تا نصب پایپینگ صنعتی
معرفی سازه های مختلف به منظور قرارگیری تجهیزات و انتقال خطوط
نقشه های Structure مربوط به تجهیزات

پیمانکار پایپینگ صنعتی

انواع لوله کشی صنعتی

لوله کشی صنعتی گالوانیزه
لوله کشی صنعتی گالوانیزه خود به دو دسته تقسیم می‌شوند: لوله‌های فولادی گالوانیزه و لوله‌های آهنی گالوانیزه این دو نوع در بازار به لوله‌های آهنی سفید معروفند و عموماً بین این دو فرقی گذاشته نمی‌شود، در صورتیکه لوله‌های فولادی گالوانیزه در مقایسه با نوع آهنی لوله کشی صنعتی گالوانیزه سبک تر و براق تر هستند.

لوله کشی صنعتی چدنی
یکی دیگر از لوله هایی که در سیستم لوله کشی فاضلاب کاربرد دارد، لوله های چدنی است. لوله کشی صنعتی از جنس چدن با آلیاژ متفاوت در سیستم لوله کشی چدنی ساختمان از شناخته شده ترین لوله های فاضلابی هستند.انواع لوله های سر تخت و سر توپی چدنی در سیستم لوله کشی صنعتی چدنی فاضلاب منازل قدیمی اجرا شده است.
قیمت ارزان لوله کشی صنعتی چدنی، مقاومت در برابر فرسودگی و مقاومت بالا از مزایایی لوله های چدنی در ساختمان سازی است. امروزه تکنولوژِی ساخت لوله های ساختمان پیشرفت زیادی داشته و استفاده از لوله های چدنی محدود تر شده است. لوله کشی صنعتی چدنی نیازمند صرف زمان طولانی درمقایسه با لوله های دیگر است.

لوله کشی صنعتی پلی اتیلن
لوله کشی صنعتی پلی اتیلن و روند رشد این نوع لوله و مواد پلاستیکی پلی اتیلن در صنعت دارای خواص و کاربردهایی هست که باعث شده در مدت زمان کوتاهی که از عمر تولید لوله کشی صنعتی پلی اتیلن می گذرد باعث پیشرفت بالایی در خط تولید و کاربرد بسیاری در صنایع مختلف شود.
در طول 50 سال گذشته شهرت لوله های پلی اتیلن با کاربرد های موفق آن در بسیاری از لوله کشی های فاضلاب ساختمان و زیر ساخت های مختلف به طور چشمگیری افزایش یافته است. اغلب لوله های پلی اتیلن با چگالی بالا از موادی ساخته شده اند که آن را به یک لوله ی گرماپذیر و نرم قابل انعطاف تبدیل کرده است. استرس های زیست محیطی تنها یکی از مواردی هستند که روی لوله کشی صنعتی پلی اتیلن اثری نداشته و به نظر می رسد ویژگی های فیزیکی و عملکرد این لوله ها آن ها را به این سطح از مصرف رسانیده است.

لوله کشی صنعتی استنلس استیل
اجرای لوله کشی صنعتی استیل خطوط تولید پروژه های صنایع غذایی ، لبنیات ، داروسازی ، شیمیایی ،آرایشی و بهداشتی
-اجرای لوله کشی صنعتی قسمت های مختلف کارخانجات تولید روغن خوراکی (نظیر بی بو deodorization system، بی رنگ bleaching system، روغن قنادی ، کره ، گازپلنت ، دیگ بخار و …)
-اجرای لوله کشی صنعتی استیل کارخانجات تولید کره حیوانی و کره گیاهی (مارگارین)
-اجرای لوله کشی صنعتی استیل خطوط تولید لبنیات (نظیر شیر ، دوغ ، ماست ، پنیر و …)
-اجرای لوله کشی صنعتی استیل شرکت های داروسازی (نظیر آب خالص PW ، آب قابل تزریق WFI ،بخار تمییز ps و …)
-اجرای لوله کشی صنعتی استیل مخصوص بیمارستان ها و آزمایشگاه ها

پایپینگ یو پی وی سی UPVC
اولین و اصلی ترین تفاوت بین لوله های پی وی سی و لوله های یو پی وی سی این است که UPVC ماده ای به نام فتالات یا BPA دارد و این موضوع باعث می گردد از پایپینگ یو پی وی سی UPVC برای انتقال آب بتوان استفاده کرد، همچنین لازم به ذکر است مقاومت لوله های پایپینگ یو پی وی سی UPVC در برابر حریق بالاتر بوده و در نتیجه نسبت به لوله های پی وی سی ایمن تر هستند.
از پایپینگ یو پی وی سی UPVC معمولا برای انتقال آب غیر شرب استفاده می شود، زیرا از نظر بهداشتی برای آب مورد استفاده مردم مناسب نیستند، ولی این لوله ها برای عایق کابل برق و محافظت از سیم های هادی جریان برق و پایپینگ یو پی وی سی UPVC بسیار پرکاربرد هستند.

به سیستم لوله کشی پالایشگاهها و پتروشیمی‌ها نیروگاه ها وپلانت ها پایپینگ گفته می‌شود. یک سیستم پایپینگ متشکل از لوله اتصالات مخازن و تجهیزات می باشد در نهایت پارکینگ شاخه ای از لوله کشی می باشد که بیشتر خارج از ساختمان های مسکونی و تجاری می باشد و بیشترین کاربرد را در صنایع فرآیندی دارد. عملیات پایپینگ شامل اجرای عملیات خطوط آندرگراند یا همان لوله های زیر زمینی و اباو گرانی همان دوره های روزمینی می باشد. در اجرای پروژه پارکینگ به عنوان مثال یک پتروشیمی ابتدا یک مجموعه کار طراحی را انجام می دهد در گام دوم خرید و تامین متریال پروژه صورت می‌گیرد و در گام سوم عملیات اجرایی پروژه آغاز می شود عملیات پایپینگ شامل مراحل سندبلاست رنگ فیتاپ جوش نصب هیدروتست و پیش راه اندازی می باشد.

در یک مجموعه اجرای پایپینگ واحدهای از قبیل دفتر فنی کنترل کیفی برنامه ریزی و کنترل پروژه ماشین آلات واحد پشتیبانی واحد مالی اداری و غیره مشغول به کار می باشد. در تمامی قراردادهای پایین دارای زمان محدود می باشیم به عنوان مثال یک پروژه پایپینگ با حجم اجرایی ۶۰ هزار اینچ قطر حداقل باید ۱۶ ماه کاری در نظر گرفته شود. معمولاً هر پروژه پایپینگ دارای اهداف کلان پروژه را در قالب تصمیم گیری های منطقی و بر اساس اطلاعات خوبی از پروژه معین می نماید.

قراردادهای پایپینگ می‌تواند به صورت یونیت ریت، لام سام، من پاور و ترن کی یا همان کلید در دست اجرا شود. در یک پروژه پایپینگ دارای تنوع کمتری آن از قبیل کربن استیل، گالوانیزه، استنلس استیل، الوی استیل، کاپرنیکل و کیلد کربن و غیره میباشد که به فراخور پروسس یا همان فرایند از آنها استفاده می‌کنیم.
در اجرای پروژه های پایپینگ نیروهای مورد نظر جهت اجرای کار باید غالباً در رشته مهندسی مکانیک با گرایش های سیالات و جامدات مهندسی شیمی مهندسی تاسیسات و مهندسی عمران دارای تحصیلات بوده همچنین مسلط به کار با نرم افزار هایی از قبیل اکسل، اکسس،اتوکد و اسکیوال باشند.
اجرای عملیات خطوط زیرزمینی یا همان آندرگراند. در پروژه پایپینگ جهت فشرده سازی و استفاده بهینه از فضای سایت و همچنین عدم نیاز به تعمیر و نگهداری در بازه های کوتاه زمانی یکسری از خطوط در زیر زمین کار می شوند به عنوان مثال خطوط های مانند کولینگ تاور خطوط گراویتی یا ثقلی و فایر واتر. این خطوط پس از کار شدن سه لایه رنگ و پس از آن با نوار های عایق یا اصطلاحاً رپینگ جهت جلوگیری از خوردگی در خاک عایق کاری می شوند جهت اجرای خطوط آندرگراند نیاز به حفر کانال با عمق و عرض های متفاوت می باشد. پس از اجرای خطوط ۸۰ درصد کانال حفاری شده با ماسه بادی سند فیل و پس از آن با خاک معمولی پر می‌شود که عملیات اجرای پایپینگ با تحویل متریال از انبار کارفرما و حمل به شاپ سند بلاست و رنگ جهت پروسه زنگ زدایی و رنگ شدن متریال آغاز می شود.

این متریال شامل لوله با سایز ها و ضخامت های مختلف زانو سه راهی فلنج و دیگر اتصالات می باشد. پس از این مرحله و تایید سندبلاست و رنگ توسط واحد نظارت این متریال به شاپ پایپینگ جهت فیتاپ یا همان مونتاژ ارسال می گردد در این قسمت اتصالات به لوله ها مونتاژ و جوش میشود به این عملیات اصطلاحاً فابریکت یا شاپ سازی گفته می شود. لوله و اتصالات با سایز ۲ اینچ و زیر ۲ اینچ هیچگاه شاپ سازی نمیشوند. پس از بازرسی اسپول های ساخته شده توسط واحد نظارت و اجرای عملیات ان دی تی یا همان تست های غیر مخرب جهت اطمینان از سلامت جوش، اسپول ها جهت نصب به سایت مربوطه ارسال می گردد. پس از ارسال اسپول ها به سایت با در نظر گرفتن موقعیت اسپول با توجه به نقشه های ایزومتریک اسپول در موقعیت خود نصب می گردد.

لوله کشی صنعتی پاپینگ

تجهیزات پایپینگ

انواع تجهیزات پایپینگ شامل موارد زیر می شود:
انواع شیر آلات صنعتی
شیر آلات صنعتی در سیستم های پایپینگ شامل انواع زیر می شود:

 • شیر اطمینان یا سیفتی ولو
  شیر یک طرفه یا چک ولو
  شیر سوزنی یا نیدل ولو
  شیر دیافراگمی یا دیافراگم ولو
  شیر پروانه ای یا باترفلای ولو
  شیر سماوری یا پلاگ ولو
  شیر توپی یا گازی یا بال ولو
  شیر کروی یا گلوب ولو
  شیر دروازه ای یا گیت ولو
  روتاری ولو یا شیر دوار
  شیر صافی یا استرینر کنترل ولو
  شیر برقی
  شیرفشار شکن

انواع پایپ و تیوب

انواع پایپ و تیوب که در سیستم پایپینگ مورد استفاده قرار می گیرد، شامل موارد زیر می شود:

لوله کربن استیل
لوله استنلس استیل (فولاد ضد زنگ)
لوله گالوانیزه
لوله بدون درز
لوله داربست لوله درزدار صنعتی
لوله درزدار تست آب
لوله اسپیرال
لوله درزدار تست گاز
لوله جدار چاه
لوله آتشخوار
لوله مبلی
لوله PVC
لوله GRP
لوله پلی اتیلن
لوله کاروگیت
لوله پلی پروپیلنPP
لوله پوش فیت
لوله پنج لایه
لوله نیوپایپ
لوله سوپرپایپ
لوله آلومینیومی
لوله مسی

شیرالات پایپینگ

انواع اتصالات

اتصالات پایپینگ یا فیتینگ شامل موارد زیر است:
اتصالات جوشی
تبدیل
زانویی
سه راهی
کپ
بست لوله
اولت
اتصالات ساکتی
اتصالات رزوه ای

انواع گسکت

انواع گسکت در سیستم پایپینگ شامل موارد زیر است:
گسکت غیر فلزی
گسکت نیمه فلزی
گسکت فلزی
گسکت لاستیکی
گسکت اسپیرال وند

انواع فلنج

فلنج گردن دار جوشی
فلنج اسلیپون
فلنج ساکتی
فلنج رزوه ای
فلنج لپ جوینت
فلنج کور
فلنج عینکی
فلنج گردن دار جوشی Galperti

انواع تجهیزات عایق کـاری

نوار رپینگ
پرایمر
انواع پیچ و مهره
پیچ
مهره
واشر

انواع تله بخـار

‌تله بخار فلوتری
‌تله بخار ترمودینامیکی

انواع توپی انسداد

توپی انسداد آب و فاضلاب
توپی انسداد نفت و گاز

به جز موارد بالا، انواع لرزه گیر یا اکسپنشن جوینت، رگولاتور، عملگرهای (اکچوئیتور) الکتریکی و پنوماتیکی، پوزیشنر، پروفیل هم از دیگر تجهیزات پایپینگ به شمار می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *