ساخت مخازن نفتی و گازی

ساخت مخازن نفتی و گازی

ساخت مخازن نفتی و گازی

تاسیسات نفت و گاز به عنوان مجموعه ای از تاسیسات، مخازن و دستگاه های تامین کننده مصرف، ذخیره سازی، جابجایی و حمل و نقل نفت ساخته شده اند. ساخت مخازن نفتی و گازی تاسیسات ممکن است با پتروشیمی، گازوئیل، نفت کوره، مواد سوخت و روان کننده، قیر و غیره مورد بهره برداری قرار گیرد. از جمله این تاسیسات می توان انبار نفت، میادین، مخازن و پایانه حمل و نقل را نام برد. بسته به وظایف انجام شده، انبارهای نفت و تأسیسات ذخیره سازی به چند نوع تقسیم می شوند:

پایانه‌های حمل
و نقل با استفاده از تانکرهای نفتی، مخازن بار، مخازن راه‌آهن و غیره، انتقال نفت را بین وسایل حمل‌ونقل مختلف (حمل و نقل دریایی، راه‌آهن، گاری) انجام می‌دهند.
یاردهای نفت خام
آنها ادغام پایه های مواد خام صنعت نفت و مزارع مخازن پالایشگاهی را برای دریافت، پالایش، ذخیره و جابجایی کارآمد نفت ارائه می کنند.
انبارهای نفت توزیع
در کنار بنگاه صنعتی نصب شده و مقدار لازم سوخت نفت را در اختیار آن قرار می دهد. چنین انبارهایی ظرفیت مخازن ذخیره نفت محدودی دارند، اما می توانند وظایف پایانه حمل و نقل و یارد نفت خام را انجام دهند.

ساخت مخازن نفتی و گازی
ساخت مخازن نفتی و گازی

بهره برداری از مخازن نفت و گاز
هدف اصلی تولید مخازن نفت، برداشت، ذخیره سازی، جابجایی، تصفیه و انتقال نفت است. ذخیره سازی نفت در مخازن فولادی تحت فشار که برای فرآورده های نفتی با مشخصات زیر در نظر گرفته شده است انجام می شود: چگالی – تا ۱۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب ، فشار اضافی – تا ۵ کیلو پاسکال، تخلیه فضای گاز – تا ۰.۵ کیلو پاسکال، حداکثر دمای دیواره – ۱۶۰ درجه سانتیگراد، حداکثر دمای محیط – ۹۰ + درجه سانتیگراد، دمای محیط باید حداقل ۳۵ درجه سانتیگراد از نقطه اشتعال فنجان بسته کمتر باشد.
هدف دیگر انتقال نفت است که فرآیند انتقال نفت بین چند وسیله حمل و نقل است. فرآورده نفتی از طریق نازل از مخزن مشتق شده و از خط لوله پایین می رود که در آن ایستگاه اندازه گیری انتقال نگهبانی، تجهیزات پمپاژ و تجهیزات توزیع نصب شده است. خطوط لوله مجهز به دریچه های قطع کننده و تسکین دهنده هستند که تنظیم جریان سیال را فراهم می کنند.
هنگام ذخیره و انتقال فرآورده های نفتی، از دست دادن تنفس و پر شدن رخ می دهد. تنفس مخزن از دست دادن از طریق دریچه های خروج فشار ناشی از نوسانات دما و تغییرات فشار مطلق است. حجم تلفات به ظرفیت فضای گاز و فشار بیش از حد طراحی بستگی دارد. تلفات پر کردن ناشی از عملیات بارگیری-تخلیه است که منجر به خروج مخلوط بخار گاز می شود. به عنوان مثال، هنگام پر کردن باک با بنزین حدود ۰.۵۵ کیلوگرم بر متر مکعب در تابستان و حدود ۰.۳۵ کیلوگرم بر متر مکعب در زمستان از بین می رود. هنگام تخلیه مخزن، تلفات می تواند تقریباً ۰.۱ کیلوگرم بر متر مکعب باشد .

مخازن نفتی چیست
در زمین شناسی نفت یکی از تخصصهای مهم که توسط زمین شناسان و مهندسین حفاری بسیاری مورد توجه قرار گرفته است، نحوه استخراج نفت از چاه می‌باشد.
در این رابطه ابتدا انرژی طبیعی موجود در مخزن را نسبتا به نوع سنگ ذخیره (ماسه‌ای – کربناتی) مشخص می‌نمایند و سپس نسبت به برداشت کامل از چاه با بکار بردن روشهای پر هزینه و نیز تزریق بخار یا گاز نظر می‌دهند.

انرژی موجود در مخازن
در غالب مخازن نفت و گاز موجود در مخازن ، تحت فشار بخصوص آن مخزن قرار دارند.
یعنی وقتی که چاهی در یک مخزن نفتی حفر می‌شود در نتیجه فشار موجود در چاه ، نفت بالای چاه و حتی تا سطح زمین نیز می‌تواند بالا بیاید که به اینگونه مخازن در اصطلاح مخازن خود تولید می‌گویند.

فشار مخازن نفتی
آب و نفت از نظر حجمی یک ضریب بالنسبه پایینی با همدیگر دارند، بدین جهت هنگام استخراج نفت ، فشار چاه به سرعت پایین می‌آید و هر قدر مخزن کوچکتر باشد این افت فشار سریعتر صورت می‌گیرد.
از این افت فشار می‌توانیم اطلاعات هم در مورد اندازه مخزن و ارتباط داخلی آن در طول بهره برداری تهیه نماییم.

گاز جهنده
در این رابطه چون گاز نسبت به نفت قدرت گسترش زیادی دارد در نتیجه کاهش فشار مخزن ممکن است گاز مایع را به حالت گازی شکل در آورد و گاز حل شده در نفت از حالت محلول خارج می‌شود.

لذا حجم قسمت گاز افزایش می‌یابد و این حالت به نگهداری و تنظیم فشار چاه در موقع استخراج به مدت طولانی کمک می‌کند به این گاز اصطلاحا گاز جهنده می‌گویند.

سفره تحت فشار
فشار آب را در مخازن بزرگ بیشتر نگهداری می‌کنند، چون حجم بزرگتری دارند و آب در بهترین وضعیت حالتی است که در مخزن تحت فشار باشد که به آن اصطلاحا سفره تحت فشار می‌گویند.

آب های جهنده
در طول بهره برداری از مخازن نفتی فشار ثابتی خواهیم داشت. زیرا آبهای جدید جای نفت استخراج شده را گرفته و این فشار را تأمین می‌کنند که به آنها در اصطلاح آبهای جهنده می‌گویند.

از وجود آب جهنده برای خنثی کردن افت فشار در مخازن نفتی استفاده می‌کنند و در صورت کمبود آن از طریق چاههای تزریقی ویژه آب یا گاز به داخل مخازن تزریق می‌کنند.

اگر هیچگونه انرژی جهت تولید فشار در مخزن نفتی موجود نباشد در آنصورت باید نفت به بیرون پمپاژ شود.

ساخت مخازن نفتی و گازی

نفوذپذیری در مخازن نفتی
اگر چند نوع فاز گازی یا مایع در سنگهای ذخیره وجود داشته باشد، بطوری که قبلا شرح داده شد، نفوذ پذیری از اندازه خلل و فرج و تخلخل تبعیت نخواهد کرد بلکه به میزان ارتباط سایر فازها نیز بستگی خواهد داشت.
نفوذ پذیری مؤثر در واقع نفوذ پذیری یک فاز در ارتباط با سایر فازها را برای ما نشان می‌دهد.
مثلا اگر در خلل و فرج 40 درصد آب و 60 درصد نفت موجود باشد در آنصورت نفوذ پذیری نفت کمتر از زمانی خواهد بود که تمامی خلل و فرج از نفت پر شود، یعنی 100 درصد اشباع از نفت باشد.

ساخت مخازن نفتی و گازی

مخازن
طراحی و ساخت انواع مخازن سقف ثابت و سقف متحرک، مطابق با آخرین ویرایش استاندارد API650 و ساخت انواع آب بندهای مخازن در حالت های SINGLE SEAL و DOUBLE SEAL در این شرکت انجام می گیرد. همچنین این شرکت مخازن تحت فشار Pressure Vessel را نیز طراحی نموده و پس از اتمام مراحل ساخت، مخازن را نصب ، تست و راه اندازی می نماید.

مخازن ذخیره از کاربردی ترین تجهیزات برای نگه داری مواد ارزشمندی همچون بنزین یا گاز مایع می باشد. در صنایع شیمیایی موادی همچون نفت خام، بنزین و یا گاز طبیعی طی فرایند های مختلفی از نفت خام جداسازی می شود و یا اینکه از آن ها به وجود می آید. برای انتقال مواد خام از ماده های تامین کننده به واحد فرایندی چند راه وجود دارد که با در نظر گرفتن شرایط می توان از تجهیزاتی همچون خطوط انتقال و یا تانکر استفاده کرد. محصولاتی که طی این فرایند تولید می شوند به روش های مختلفی به بازار داخلی و یا خارجی عرضه می شوند. هدف از نگهداری این تولیدات در مخازن ذخیره علل متعددی همچون مهیا کردن امکان انتقال و یا بارگیری در کوتاه ترین زمان ممکن، همسان کردن کیفیت محصولات و اندازه گیری حجم محصولات برای فروش اشاره کرد.

سازنده مخازن نفتی
سازنده مخازن نفتی برای ساخت مخازن پالایشگاهی به سه صورت انجام می پذیرد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مخازن پالایشگاهی اتمسفریک
مخازن پالایشگاهی کروی
مخازن پالایشگاهی تحت فشار

هدف از ساخت مخازن پالایشگاهی ذخیره سازی در حجم بزرگ و با هدف جابجا کردن و حمل و نقل مایعات می باشد. مخازن ذخیره سازی به طور کلی به دو دسته روباز و دربسته ذخیره می شوند. مواردی همچون گازها، سیالات آتش گیر و مواد شیمیایی خطرناک که از خود گاز های سمی منتشر می کنند در مخازن دربسته نگهداری می شوند. یکی از ساده ترین شکل مخازن ذخیره سازی، مخازن ذخیره سازی روباز هستند که به شکل دیواره های بدون سقف می باشند.

سازنده مخازن نفتی

سازنده مخازن نفتی برای ساخت مخازن پالایشگاهی به سه صورت انجام می پذیرد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مخازن پالایشگاهی اتمسفریک
مخازن پالایشگاهی کروی
مخازن پالایشگاهی تحت فشار

ساخت مخازن نفتی و گازی

ساخت مخازن مخازن پالایشگاهی
برای ساخت مخازن پالایشگاهی سازنده مخازن نفتی برای ساخت تجهیزات مخازن ذخیره باید نهایت دقت را داشته باشد. علت آن سر و کار داشتن با تجهیزات نفتی خطرناک و آتش زا می باشد. برای ساخت و نگهداری مخازن ذخیره سازی استاندارد های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که اکثرا به محیط و سیال ذخیره شده بستگی دارد.
مخازن نفت و گاز یا مخازن پالایشگاهی با توجه به اهمیتی که در صنعت کشور دارند و همچنین مواد نفتی و پتروشیمی پر اهمیتی که ذخیره سازی می‌کنند، همیشه با حداکثر دقت و جزئیات طراحی و ساخته می‌شوند. مخازن ذخیره سازی نفت و گاز بر اساس فناوری، جنس و موقعیت انواع مختلفی دارند که در این مقاله به طور مفصل به معرفی آن‌ها پرداخته شده است. مخازن پالایشگاهی یا مخازن نفتی و مخازن گازی چیست؟ مخزن پالایشگاهی ذخیره نفت و گاز به عنوان یک مخزن صنعتی، ظرف یا مخزنی است که نفت را به طور موقت در مراحل مختلف فرآوری…

مخازن پالایشگاهی یا مخازن نفتی و مخازن گازی چیست؟
مخزن پالایشگاهی ذخیره نفت و گاز به عنوان یک مخزن صنعتی، ظرف یا مخزنی است که نفت را به طور موقت در مراحل مختلف فرآوری به سایر فرآورده‌های نفتی، یا قبل از استفاده یا مصرف نگه می‌دارد. بر اساس موقعیت مکانی، مخازن نفتی را می‌توان به مخازن سطحی یا بالای سطح زمینی، نیمه زیرزمینی و یا زیرزمینی طبقه‌بندی کرد. ساختار و مواد مخازن نفتی، به کاربرد مورد نظر آن‌ها و شرایط محیطی، ایمنی و سایر الزامات قانونی در محل ذخیره بستگی دارد.

انواع مخازن پالایشگاهی بر اساس جنس

مخازن پالایشگاهی نفتی و گازی بر اساس جنس معمولاً از موارد زیر تشکیل می‌شوند:

فولاد – مخازن نفتی ساخته شده از فولاد، از ارزان‌ترین گزینه‌ها هستند. بهترین ویژگی این مخازن این است که می‌توان از آن‌ها برای ذخیره‌سازی زیرزمینی و بالای زمینی استفاده کرد.

فایبرگلاس – مخازن فایبرگلاس سخت و بادوام هستند. بهترین خصوصیت این مخازن این است که در برابر زنگ‌زدگی، نشت و رسوب مقاوم هستند. این مخازن نیز در دو نوع مخزن زیرزمینی و بالای زمینی موجودند.

ترکیبی – این مخازن نفتی دوجداره هستند که گزینه ذخیره‌سازی محکم و قابل اعتمادی را ارائه می‌دهند. به گفته کارشناسان، اگر به دنبال مخزنی مقاوم در برابر زنگ‌زدگی هستید، این مخازن گزینه بسیار خوبی هستند. بهترین ویژگی این مخازن این است که کاملاً مطابق با آزمایشات فشار و استانداردهای ساخت و ساز هستند

انواع مخازن پالایشگاهی نفت و گاز بر اساس موقعیت

نفت و گازهای طبیعی و صنعتی را می‌توان در زیر زمین و بالای زمین ذخیره کرد. هر گزینه دارای مجموعه‌ای از مشخصات و مزایای خاص خود است. بسته به نحوه استفاده از مخزن در حال حاضر و آینده، می‌توان یکی از گزینه‌ها را انتخاب کرد.

مخازن پالایشگاهی نفت و گاز روی سطح زمین
همان‌طور که از نام آن پیداست، این مخازن روی سطح زمین قرار دارند. آن‌ها گازها را به دو شکل مایع یا گاز در خود جای می‌دهند. این مخازن برای زمانی که بودجه کمی دارید، گزینه‌ای عالی هستند. این نوع مخازن هزینه‌های مربوط به حفاری عمیق، پر کردن و ساخت روسازی برای خطوط لوله را کاهش می‌دهند. این مخازن سوخت، زمانی که می‌خواهید گاز را به طور موقت و قبل از حمل و نقل ذخیره کنید، بسیار کاربرد دارند.
مخازن پالایشگاهی زیرزمینی نفت و گاز
ذخیره‌سازی نفت و گاز در زیر زمین نیز غیرعادی نیست. با این روش از ایمنی اطمینان حاصل می‌شود و به حداکثر رساندن فضا در موقعیت کمک می‌کند. مخازن زیرزمینی همچنین این امکان را می‌دهند که مخازن سوخت را در فشار بالا قرار دهید، زیرا وزن خاک، پایداری مورد نیاز ساختار را فراهم می‌کند.

زمانی که محصولات و مواد در مخازن زیرزمینی نگهداری می‌شوند، در برابر عوامل محیطی محافظت شده و به همین دلیل ماندگاری بیشتری دارند.

مخازن زیرزمینی اغلب مایعات و گازهای خطرناک را ذخیره می‌کنند، به همین دلیل باید تمام الزامات مشخص شده توسط آژانس حفاظت از محیط‌زیست (EPA) را برآورده کنند. بازرسی از این مخازن به طور مکرر انجام نمی‌شود، به همین دلیل احتمال نشتی و عیوب دیده نشده را افزایش می‌دهد. خوشبختانه احتمال انفجار مخازن زیرزمینی کم است.

انواع مخازن پالایشگاهی  نفت و گاز صنعتی
مخازن گاز صنعتی و طبیعی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند. آن‌ها از مخازن کوچک 25 گالن تا واحدهای زیرزمینی بزرگ که میلیون‌ها گالن گاز و سوخت را در خود جای می‌دهند، متغیر هستند. قبل از شروع برای جستجوی تجهیزات مورد نیاز خود، عوامل زیر را در نظر داشته باشید:

کاربرد مخزن
ظرفیت مخزن
بودجه و قیمت مخزن
مخازن سقف ثابت
مخازن سقف ثابت معمولاً استوانه‌ای شکل هستند که سقف ثابتی به بدنه مخزن متصل می‌شود. این مخازن دارای دریچه‌های فشار – خلأ و دریچه‌هایی برای حفظ فشار محیط (PSI 5/0) هستند. این مخازن ذخیره‌سازی می‌توانند هر نوع مایعی اعم از بنزین، گازوئیل یا مواد شیمیایی را در خود جای دهند.

نکات ایمنی مخزن نفت و گاز
استفاده از مصالح ضد لغزش روی پله‌ها و راهروهای باریک
استفاده از نوار ایمنی زردرنگ در پله‌ها و راهروهای باریک برای دید بیشتر
استفاده از برچسب‌های یادآوری عملیات ایمن
استفاده از راه‌پله ایمنی جانبی، بدون نرده محافظ مکانیکی برای نصب
استفاده از نمودارهای نوارپیچ شده

آزمایش و کنترل کیفیت مخازن نفت و گاز
آزمایش هیدرو استاتیک روشی برای آزمایش مخزن تکمیل شده قبل از استفاده برای نفت یا گاز است. همان‌طور که از نام آن پیداست، این آزمایش مستلزم پر شدن مخزن با آب است. آزمایش هیدرو استاتیک در درجه اول تست نشتی ساختاری مخزن است.

بسته به نوع مخزن مورد نیاز، آزمایش جامع ممکن است شامل موارد زیر نیز باشد:

بازرسی بصری و نظارت گام به گام کلیه فرآیندها برای اطمینان از بهترین کیفیت ممکن

تست رادیوگرافی (RT)

تست فراصوت (UT)

تست نفوذ رنگ (PT)

تست ذرات مغناطیسی (MT)

درمان حرارتی و کاهش فشار

تست سختی

تست ضربه

شناسایی مواد مثبت (PMI)

تست نشتی

تست نمک محلول

اندازه‌گیری برش طولی پوشش و ضربه انفجار

تست ضخامت پوسته خشک

تست چسبندگی

تست تداوم پوشش

ظرفی بزرگ با شکل نسبتاً منظمی است که برای نگهداری فرآورده های نفتی استفاده می شود

و با توجه به مصالح ساختمانی مختلف می توان آن را به مخازن فلزی نفت و مخازن نفت غیرفلزی تقسیم کرد. بیشتر مخازن نفت فلزی مخازن نفت فولادی هستند که معمولاً در انبارهای نفت مورد استفاده قرار می گیرند ؛ مخازن نفت غیرفلزی که به عنوان مخازن نفت زمین نیز شناخته می شوند،

ساخت مخزن نفتی با ژئوممبران باید مطابق با طراحی دقیق قاب فلزی و برنامه اجرای کار انجام شود. طرح اجرای عملیات، اساسی ترین سند فنی در فرآیند نصب مخزن نفتی با ژئوممبران است. مشاهده تمام نتایج برای این سوال مخزن پالایشگاه چیست؟

مخازن ذخیره سازی اغلب برای ذخیره مواد خام و محصولات اضافی حاصل از فرآوری نفت خام استفاده می شوند و به پالایشگاه ها اجازه می دهند بدون مزاحمت کار کنند.
همچنین می تواند به یک شبکه مدار متصل شود و محتویات سیال را به عنوان سیگنال به شبکه ارسال کند. مشاهده تمام نتایج برای این سوال ظروف فولادی چه چیزهایی را می توانند ذخیره کنند؟ مخازن ملاقه ما برای ذخیره سایر هیدروکربن ها مانند چربی های حیوانی، نفت انتخابی، مواد شوینده، گازوئیل، روغن پالم، نفت سفید و پیه ایده آل هستند.

طراحی و ساخت مخازن نفتی
بهترین سازنده مخزن نفتی
انواع مخازن نفتی
مخزن کروی نفتی
مخزن کروی گازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *