لمینت کاغذ

لمینت کاغذ

لمینت کاغذ

کاغذ پلی اتیلن نوعی کاغذ لمینیت شده و پوشش داده شده با یک لایه پلاستیک می باشد. این نوع کاغذ لمینت شده بیشتر در صنایع غذایی و یا بسته بندی استفاده می شود. تا در مقابل رطوبت و سایش مقاوم شوند . بعضی از کاغذها بوسیله مواد مخصوص با کمک حرارت به یک لایه نازک پلاستیک لمینیت می شوند تا لایه محافظتی بر روی آن تشکیل دهند

لمینت همان چیزی است که با نام روکش شناخته می‌شوند. به عنوان مثال، لمینت دندان نوعی روکش است که برای محافظت و زیبایی روی آن قرار می‌گیرد؛ یا در صنعت کارتن‌سازی، لمینت نوعی روکش اضافی است که مقاومت کارتن را بالا می‌برد.
در سال‌های اخیر، تمایل مشتریان به خرید محصولات لمینت‌دار بسیار بیشتر شده است، چرا که مشتریان می‌دانند دوام و کیفیت محصولی که خریداری می‌کنند، زیاد است. لمینت‌ها در انواع و بافت‌های مختلف نظیر صاف، مخملی و… وجود دارد.
همچنین، لمینت می‌تواند شفافیت و کنتراست رنگ کاغذ را بیشتر کند، از خراش و آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند، تمیز کردن سطح کاغذ را راحت کند، از پارگی و پوسیدگی کاغذ جلوگیری کند و…

لمینت فناوری است که باعث می‌شود محصولات در بخش های مورد استفاده کیفیت بالاتر، قوی تر، بادوام تر و مدرن تر داشته باشند. در واقع لمینیت آسیب پذیری محصول را کاهش می‌دهد. به طور خلاصه؛  این ترکیب بیش از یک ماده متفاوت از یکدیگر، با اعمال فشار با کمک گرما و/یا نوعی چسب است. قبل از فرآیند، لایه های زیادی روی دست وجود دارد و پس از این فرآیند، یک محصول تک لایه ظاهر می‌شود. کلمه ” لمینیت” نیز به این فرآیند مربوط می‌شود. تمام محصولات به دست آمده در نتیجه اعمال این فرآیند “لمینیت” نامیده می‌شوند. به عنوان مثال “کف لمینت”.

بیشترین کاربرد لمینیت کاغذ روی جلد کتاب و مجلات است. عاملی که جلدها را که ساختار متفاوتی نسبت به صفحات داخلی دارند به این ساختار می رساند لمینت بودن آنهاست. گاهی اوقات می‌توان از آن در صفحات داخلی مجلات نیز استفاده کرد. علاوه بر این کارت ویزیت دارای انواع لمینت و غیر لمینت می‌باشد. با این فرآیند، اسنادی مانند شناسه و گواهی به ساختاری سخت تر و پلاستیکی/ پی وی سی مانند می‌رسند. فرآیندهای مورد نظر با دو روش کاربردی سرد و گرم انجام می‌شود.

لمینت کاغذ پلی اتیلن
لمینت کاغذ پلی اتیلن

عملکرد کاغذ با روکش پلی اتیلن

پلاستیک برای بهبود عملکرد کاغذ با روکش پلی اتیلن بکار می رود. تا در مقابل رطوبت ، مقاومت برشی ، مقاومت سایشی و مقاومت در برابر حرارت استفاده می شود.

بعضی از کاغذها بوسیله حرارت یا چسب به یک لایه نازک پلاستیک لمینیت می شوند تا لایه محافظتی بر روی آن تشکیل دهند.

بقیه کاغذها بوسیله یک لایه ذوب شده پلاستیک پوشش داده می شوند.

پوشش پردهای یک روش معمول می باشد.

مواد تشکیل دهنده کاغذ با روکش پلی اتیلن یا پوشش داده شده بوسیله پلاستیک در صنایع بسته بندی معمولا پلی اتیلن یاLDPE می باشد.

 • لمینت سرد و گرم چیست؟
  لمینیت گرم کاربردي است که در آن هر دو طرف جلو و پشت کاغذ به طور همزمان لمینت می‌شوند. به همین دلیل در مواد یک تکه استفاده می‌شود. مواد کاغذی بین دو نوار از مواد قرار می گیرد و به دستگاهی ارسال می‌شود که فرآیند داغ را اعمال می‌کند. به صورت تک تکه چاپ می‌شود و نتیجه دائمی به دست می آید.
  از طرف دیگر لمینیت سرد فرآیندی است که معمولاً در یک طرف کاغذها انجام می‌شود. این روش در صورتی مفیدتر است که جوهر روی کاغذهای چاپی در سطح بسیار حساسی باشد. پس از اینکه سطح کاغذ با چسب پایه آب پوشانده شد، فرآیند لمینیت با ماده ای به نام سلفون انجام می‌شود. از آنجایی که با کمی تلاش می‌توان آن را از کاغذ جدا کرد، ماندگاری آن نسبت به لمینیت گرم کمتر است.

لمینت کاغذ و پلی اتیلن
لمینت کاغذ و پلی اتیلن

کاربرد کاغذ با روکش پلی اتیلن

کاربرد کاغذ با روکش پلی اتیلن در بسته بندی مواد غذایی یکبار مصرف می باشد که شامل :

 • بسته بندی آبمیوه و شیر
 • فنجان برای نوشیدن قهوه سرد یا قهوه گرم
 • بشقابهای کاغذی
 • بسته بندی غذای منجمد و فریز شده
 • کیسه های کاغذی پوشش داده شده بوسیله پلی اتیلن
 • کاغذ ضد آب
 • فویل مسلح در رولهای پشم شیشه

لایه های پلاستیکی کاغذ باعث می شود که کاغذ دیرتر جذب در طبیعت شود.

بعضی از لایه های پلاستیکی می توانند در فرایند بازیافت جدا شوند.

در واقع اجازه می دهند لایه پلاستیکی از آن جدا شود.

اگر کاغذ با روکش پلی اتیلن بل از بازیافت تکه تکه شود درجه بازیافت بستگی به نوع فرایند آن دارد.

بعضی از لایه های پلاستیکی در آب جدا می شوند تا به فرایند بازیافت کمک کنند.

بعضی از فرایندهای بازیافت برای جداشدن پلاستیک کمک می کنند.

 

برای دریافت مشاوره و همچنین ثبت سفارش ، لطفا با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید: 

۰۲۱-۶۵۳۱۸۰۲۵

۰۲۱-۶۵۳۱۸۰۲۶

۰۹۱۲-۳۵۵-۳۵۵-۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *